Yüksek Lisans Tez Savunması Ne Zaman Yapılır?

Anasayfa/ Yüksek Lisans Tezi
Yüksek Lisans Tez Savunması Ne Zaman Yapılır?

Yüksek Lisans Tez Savunması Ne Zaman Yapılır?

Yüksek Lisans Tezi
(1 yorum)

Yüksek Lisans Tez Savunması Ne Zaman Yapılır?

Bildiğiniz üzere tezli programlarda savunma süreci bulunur. Peki yüksek lisans tez savunması ne zaman yapılır? Yayınımızda kısaca bu konuya değineceğiz. Öncelikle bu aşamaya gelebilmek için tezin danışman tarafından onaylanması ve enstitüye teslim edilmesi gerekmektedir. Savunma aşaması birçok kişinin gözünde büyüyebilmektedir. Tersinden bakıldığında ise bazı öğrenciler de süreci ciddiye almamaktadır. Ancak uzatma aldığı anda durumun öneminin farkına varmaktadır. Siz siz olunuz başınıza gelmeden önce bu aşamada ortalama düzeyde emek ayırmak suretiyle çalışınız. Bunu sağlarsanız emin olunuz tezin savunması son derece kolay olacaktır. Her işte olduğu gibi yüksek lisans programlarında da herhangi bir süreci ciddiye almak icap eder. Enstitüler arası farklılık göstermekle birlikte genel olarak savunma süreci tezin enstitüye tesliminden itibaren 2 ile 4 hafta sonrasında gerçekleşir.

 

1. Yüksek Lisans Tez Savunması Zorunlu Mu?

Çoğu kez öğrencilerin yüksek lisans tez savunması zorunlu mu? Sorusunu yönelttiklerini görmekteyiz. Tezli programlar için evet zorunludur diyebiliriz. Ancak tezsiz yüksek lisans dönem projelerine gelince kesinlikle savunma yoktur diyemiyoruz. Geçmiş dönemlerde projelerde danışman onay imzasını attıktan sonra süreç biterdi. Ancak günümüzde bazı üniversitelerin tezsiz programlarda dahi savunma istediklerini biliyoruz. Eğer henüz yüksek lisans eğitimine yeni başlıyorsanız ve tezsiz programda eğitim görecekseniz savunmanın olmadığı bir üniversiteyi ya da enstitüyü tercih etmenizi öneriyoruz.

 

2. Yüksek Lisans Tez Savunması Öneri

Profesyonel manada bu süreçlerle alakalı destek hizmetimiz olduğundan dolayı birçok kimse bizden bilgi almak ister. Ancak yüksek lisans tez savunması öneri gibi konularda genelde politik davranmak durumundayız. Çünkü savunma aşaması tamamen belirsizlik içerir ve jüri üyelerinin inisiyatifindedir. Örnek vermek gerekirse aynı üniversite gerçekleşen iki farklı savunma jürisini ele alalım. Birisinde tamamen tezin içeriği ile ilgili sorular geliyor olsun. Diğer savunmada ise tezle ilgili birkaç temel soru dışında neredeyse hiçbir şey sorulmayabilir. İşte tam da bu sebeple genel manada süreçle alakalı öngörüde bulunmak söz konusu değildir. En basit olarak önerimiz tezin içeriği ve akademik yayın hazırlama süreçleri hakkında temel bilgilere mutlaka hakim olmanızdır.

 

3. Yüksek Lisans Tez Savunma Sonrası

Eğer jüri karşısından başarı ile ayrıldınız ve imzalar atıldı ise artık mezun olduğunuzu düşünebilirsiniz. Devamında ise yüksek lisans tez savunma sonrası işlemlere geçebilirsiniz. Bunlar üniversiteler ve hatta enstitüler arasında bile değişkenlik gösterebilir. Yapılması gereken ilgili enstitüden bilgi almak ve prosedürleri yerine getirmek olmalıdır. Detaylı bilgi almak isterseniz veya profesyonel akademik destek için başvuru yapmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • Pazartesi

  09:00 - 18:00

 • Salı

  09:00 - 18:00

 • Çarşamba

  09:00 - 18:00

 • Perşembe

  09:00 - 18:00

 • Cuma

  09:00 - 18:00

 • Cumartesi

  09:00 - 18:00

 • Pazar

  09:00 - 18:00

İletişim

Konu Uzmanı: Beyza P.

| İSTANBUL

0555 440 11 84

tezbilimi@gmail.com

www.yukseklisansmerkezi.com

Sosyal Medya

Facebook:

Instagram:

Twitter:

Youtube:Yorumlar

Özcan A. 02.02.2022 19:00

Tez savunma aşamasıyla ilgili çok bilgi aldım. Son derece yararlı oldu.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız

Talep Gönder

* Talep onayı ve bildirimi için gereklidir