Lisans & Lisansüstü Tez Danışmanlığında 0Başarı Kesin Sonuç

Anasayfa/ Haberler / Güncel Haber
Lisans & Lisansüstü Tez Danışmanlığında 0Başarı Kesin Sonuç

19 Mart 2024 Salı 13:28

Lisans & Lisansüstü Tez Danışmanlığında 0Başarı Kesin Sonuç

Lisans ve Lisansüstü Tez Danışmanlığı

Bilimsel araştırma yöntemleri dersi bildiğiniz üzere hem lisans hem yüksek lisans düzeyinde öğrencilere verilmektedir. Lisans programında genellikle yedinci yarıyılda olur ve kredili derstir. Ancak yüksek lisans programlarında kredisiz ders olarak sunulur. Bu sebepledir ki lisans ve lisansüstü tez danışmanlığı hakkında başvuruda bulunan öğrencilerin çok büyük kısmı lisans üstü programlarda eğitim görmektedir. Açıkçası söz konusu dersin neden kredisiz olduğunu anlamak güç görülmektedir. Çünkü burada tez nasıl hazırlanır, referans nasıl gösterilir, kaynakça nasıl yazılır veya araştırmanın yöntemi nasıl belirlenir gibi bilgiler ortaya konulmaktadır. Bu bilgileri öğrenmeden öğrencilerin nasıl tez yazması gerektiğini düşünüyor anlamak güçtür. Belki de öğrencilerin böyle yapacağı düşünülmüyor ancak sonuçta sistemin öğrencileri yönlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu hususu biraz daha açacak olursak eğitim gören kişiler karşılaşacakları problemleri öngörmeyebilirler. Ancak işleri yıllardır tez yazmak ve öğrencilerin danışmanlığını yapmak olan öğretim görevlileri enstitü yönetimini uyarabilir ve bu konuyla ilgili problem olacağını ifade edebilirler. Bu sebeple de söz konusu dersler yüksek lisans programlarında kredili hale getirilerek en azından ilginin daha yüksek düzeye ulaşması sağlanabilir. Bu yayın ile genel manada üniversite eğitimi, lisansüstü eğitimler, tez yazmak ve süreci yönetmek, yüksek lisans test hazırlama merkezi ve doğru şekilde tez nasıl hazırlanır konuları ile alakalı bilgileri kısa kısa ortaya koyacağız. İlgili taraflar için yararlı olacağına umuyor ve sağlıklı günler diliyoruz.

İçindekiler

Lisans ve Lisansüstü Tez Danışmanlığı 1

İçindekiler. 2

1. Üniversite Eğitimi 2

2. Lisansüstü Eğitimler 3

3. Tez Yazmak ve Süreci Yönetmek. 3

4. Yüksek Lisans Tez Hazırlama Merkezi 4

5. Doğru Şekilde Tez Nasıl Hazırlanır?. 5

1. Üniversite Eğitimi

Öncelikle üniversite eğitimi konusuna biraz değinmek gerekiyor. Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye’de son yıllarda üniversite eğitimi konusunda ciddi bir artış gözlemlenmektedir. Bu bir bakıma güzel görünmekle birlikte mavi yaka diye tabir ettiğimiz teknik insanların gitgide yok oldukları anlaşılmaktadır. Elbette eğitimin toplumun genel kültürel seviyesini arttıracağı şüphesiz bir durumdur ancak meslek erbabı ve zanaatkarların bulunmaması da toplum içerisinde çeşitli problemleri beraberinde getirecektir. Bu sebepledir ki göç konusu ve nüfus planlaması noktalarında sadece siyasi ve politik konular değildir. Ülkeyi ilgilendiren ciddi manada etkileyen durumlar karşı çıkacaktır. Ülkemizde eğitim sistemi ile alakalı değişiklikler çok sık yapıldığından ve istikrarlı bir program izlenmediğinden dolayı bu tür programlarla gelecekte ne olacağını kestirmek zor görünmektedir. Ancak bize göre üniversite eğitimi ve meslek mensubu insanların dengeli şekilde planlanması ve gelecekte ülkenin ve toplumun ihtiyaçlarına göre yönlendirilmeleri icap eder. Bunu insanlar düşünemez kanun koyucunun planlamayı yapması gerekmektedir.

2. Lisansüstü Eğitimler

Üniversite eğitiminin bir parçası olan lisansüstü eğitimler yukarıda ifade edildiği gibi son yıllarda önemli düzende ilgi gören programlar haline gelmişlerdir. Belki de bundan 10-15 yıl öncesine göre yüksek lisans eğitimi gören insanların on kattan daha fazla arttığını düşünüyoruz. Burada tabii ki yine aynı şekilde ifade edeceğiz ve insanların lisansüstü programlarda eğitim görmesini çok güzel bir şey olduğunu düşünüyoruz. Buna rağmen lisans ve lisansüstü tez danışmanlığı konusu dışında herkesin beyaz yakalı olması doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Özellikle mavi yakalı ve ara eleman diye tabir edilen personellerle alakalı sıkıntı yaşandığı için bulunduğumuz 2023 yılında dahi gözle görülmektedir. İş gücü potansiyeli bakımından ve bitiremediğimiz ülkemizin gelecekte problemler yaşayacağı anlaşılmaktadır. Şu bir gerçek ülkemizde ciddi bir insan kaynağı kapasitesi bulunmaktadır. Ancak tahmin edeceğiniz üzere kapasite tek başına yeterli bir şey değildir. Bu kapasitenin doğru biçimde planlanması ve nüfusun buna göre yönlendirmesi icap eder. Umuyoruz bu çekincelerimiz ortadan kaldırılır ve hem eğitim seviyemiz artar hem de her anlamda toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak personel sorunu yaşanmaz.

3. Tez Yazmak ve Süreci Yönetmek

Konuyu çok fazla dağıtmamadan akademik açıdan konumuza geri gelecek olursak tez yazmak ve süreci yönetmek başlı başına bir zanaat olarak değerlendirilebilir. Şunun altına özellikle çizmek gerekiyor ki lisans ve lisansüstü tez danışmanlığı alın veya almayın eğitim hayatınıza devam etmeniz güzel bir şeydir. Ancak bu süreçte bilimsel araştırma raporlama hakkında temel fikirlere sahip değilseniz ciddi manada zorlanmanız kuvvetle muhtemeldir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına bize göre bilimsel araştırma yöntemleri dersini ciddiye almanız icap eder. Eğer bu şekilde hareket etmezseniz ileride zorlanacak ve derste öğrenmediklerinizi bir şekilde kendiniz tespit etme durumunda kalacaksınız. Peki süreci doğru şekilde yönlendirmek adına ne yapılabilir? Açıkça bununla alakalı olarak düzenli bir planlama yapmanız gerektiği ortadadır. Öncelikli olarak danışmanla düzenli görüşmeler planlayanınız. Devamında ise eğer ki danışmanın revize talepleri varsa mutlaka bunlara tez yazım sürecinde dikkate alınız. Unutmayınız ki akademik çalışmalarda bir standart olmadığından dolayı revizyonlar her daim olacaktır. Bunları doğal karşılayıp ona göre ilerlemek en doğru yaklaşım olacaktır. Tez yazım aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de zamanı doğru yönetmektir. Genellikle öğrenciler işlemleri son dakikaya bırakır. Oysa zaman daraldığında öngörülemeyen problemler çıkar veya farklı beklentiler danışman tarafından sizden istenebilir. Bu gibi hazırlıksız durumlara karşı sürecin en başından itibaren işi sıkı tutmak size kesinlikle fayda sağlayacaktır.

4. Yüksek Lisans Tez Hazırlama Merkezi

Süreci doğru yöneten insanların yüksek lisans hazırlama merkezi hakkında gereksinim duymayacağını düşünülmektedir. Özellikle de üst kısımda ifade edilen bilimsel araştırma yöntemleri dersini dikkatle takip ettiyseniz ve bu derse tam olarak katıldıysanız emin olunuz ciddi problemlerle karşı karşıya kalmayacaksınız. Çünkü referans göstermeyi dahi bilmeyen öğrencilerle karşılaşabiliyor. Eğer sizde bunlarla alakalı temel bilgileri elde etmediyseniz açıkçası akademik yazım süreci çok zorlu ve sancılı geçecektir. Ancak eğitim hayatında dersleri tamamlarken size verilen çalışmaları doğru şekilde planladı ve bunları hazırladıysanız temel sağlam unuttunuz demektir. En nihayetinde bilimsel araştırma yöntemleri dersine de takip ederek artık tez hazırlama ile alakalı temel bilgileri elde etmiş olursunuz. Bu çerçevede lisans ve lisansüstü tez danışmanlığı hususunda belki ancak yöntem kısmı ile alakalı ihtiyacınız olabilir. Bu ise anket uygulaması yapıldığında istatistik veri analizi gibi çalışmalar talep edildiğinde başvurmanız gereken bir yol olacaktır. Anketlerin analizi yapılacak ve raporlanmış halde size iletilecektir. Böylelikle siz kendi hazırladığınız literatür kısmı ile çalışmanızı birleştirip tamamlama aşamasına geçebilirsiniz.

5. Doğru Şekilde Tez Nasıl Hazırlanır?

Son aşamalara gelirken konumuzu toparlayacak olursak doğru şekilde tez nasıl hazırlanır? Açıkçası bunun bir veya iki tane yöntemi yoktur. Çok fazla doğru bulunmakla birlikte mühim olan sizin danışman hocamızla birlikte ne planladığınızdır. Bildiğiniz üzere akademik çalışmalarda asgari koşullar yerine getirildiği taktirde geriye kalan danışmanın takdirindedir. Hal böyle olunca da Danışman isteklerine dikkate almazsanız istediğiniz kadar doğru şekilde tez çalışması meydana getirin kesinlikle başarılı olamazsınız. Bu çerçevede akademik çalışmalarla alakalı olarak doğru veya yanlış gibi köşeli konuşmalardan kaçınmak gerekiyor. Sizin yapmanız gereken bir öğrenci olarak tez yazım aşaması ile alakalı oluşturduğunuz içerikleri birkaç haftalık periyotlarda düzenli olarak danışman öğretim üyesine sunmak olmalıdır. Eğer ki danışman öğretim üyesi sizden bazı revizyonlar talep ederse bunları dikkate almak suretiyle devam edebilirsiniz. Böylece sizin için en doğru tez danışmanı tavsiyesini alıp ona göre doğru şekilde tez yazmanız mümkün olacaktır.

Diğer İçerikler

Tez Yazan Yerler

Tez Yazan Yerler

27 Mart 2024 Çarşamba 12:59
Lisans & Lisansüstü Tez Danışmanlığında 0Başarı Kesin Sonuç

Lisans & Lisansüstü Tez Danışmanlığında 0Başarı Kesin Sonuç

19 Mart 2024 Salı 13:28
Tez Nasıl Hazırlanır?

Tez Nasıl Hazırlanır?

27 Şubat 2024 Salı 13:05
Tez Hazırlarken İzlenecek Yollar Neler?

Tez Hazırlarken İzlenecek Yollar Neler?

23 Eylül 2023 Cumartesi 14:27
Tez hazırlama yapısı nasıl olur?

Tez hazırlama yapısı nasıl olur?

27 Mart 2023 Pazartesi 14:00