Tez Yazan Yerler

Anasayfa/ Haberler / Güncel Haber
Tez Yazan Yerler

27 Mart 2024 Çarşamba 12:59

Tez Yazan Yerler

Tez Yazan Yerler

Akademik seviyesi fark etmeksizin tüm üniversite öğrencilerinin farklı sebeplerle tez yazan yerler arayışı içerisinde olduğu durumlar olmuştur. Nedenleri farklı olmasına rağmen aslında temel manada ortadaki ihtiyaç belirlidir; tez yazım aşamasıyla ilgili belirli bir gereksinim. Örneğin bu istatistik veri analizi olabileceği gibi tez yazım kılavuzuna göre format düzenlemesi olabilir. Bunlara ek olarak tez hazırlama sürecinde İngilizce bilmeyen bir öğrencinin yabancı dilden çeviri yaptırması da yine aynı şekilde profesyonel destekler arasında gösterilebilir. Kısacası her halükarda çeşitli sebeplerle bazı adımlarda profesyonel desteğe ihtiyaç duyulduğunda tez yazan yerler ile irtibat haline geçilir. Burada öğrencinin kendi ihtiyaçlarına göre talep ettiği hizmeti karşı tarafa aktarması ve karşı taraftan gelecek teklif neticesinde işlemlere başlayıp başlamama kararı vermesi beklenir. İşte bu makale ile konuyla alakalı bildiklerimizi sizlerle paylaşmayı amaçlıyoruz. Öncelikle aşağıda içindekiler kısmında incelemeyi planladığımız başlıklarla alakalı bilgileri ortaya koyacağız. Devamında ise sırasıyla tez yazma aşaması, tez yazım prosedürleri, intihale dikkat edilmesi, kullanılacak kaynakların bulunması ve tez yazarken bunları dikkate almanız şarttır konuları hakkında bildiklerimizi ortaya koyacağız. İlgili taraflar için faydalı olacağını umuyoruz. Tez hazırlama süreci ile alakalı bu yazıyı incelemeye devam etmek istemiyorsanız profesyonel hizmetlerimizle alakalı destek almak için bizimle irtibat haline geçebilirsiniz. Sizden çalışmanızla ilgili temel bilgileri bize iletmenizi rica edeceğiz. Devamında ise yapılacak inceleme neticesinde teklifimizi size sunacağız.

İçindekiler

Tez Yazan Yerler........................................................................................................ 1

İçindekiler................................................................................................................... 2

1. Tez Yazma Aşaması.......................................................................................... 2

2. Tez Yazım Prosedürleri..................................................................................... 3

3. İntihale Dikkat Edilmesi.................................................................................... 3

4. Kullanılacak Kaynakların Bulunması................................................................ 4

5. Tez Yazarken Bunları Dikkate Almanız Şarttır................................................ 5

1. Tez Yazma Aşaması

Birinci adımda tez yazma aşaması hakkında bazı bilgileri paylaşmak gerekiyor. Öncelikli olarak şunu itiraf etmek gerekir ki yazı yazmak gerçekten herkesin sahip olduğu bir meziyet değildir. Bunun devamında ise bilimsel araştırma raporlaması ise ortalama bir yazı yazmaya göre gerçekten daha zorludur. Kısacası kolay bir iş yapmadığınızı önemle vurgulamak isteriz. Ancak bunun hemen ardından belirtmek gerekiyor ki tez yazma aşaması belirli bir emeği ortaya koyduğunuz taktirde mümkün olan en kısa yoldan sonuca gitmenizi mümkün kılacak bir işlemler bütünüdür. Kesin olan şu ki ister kendiniz yapın isterseniz tez yazan yerler aracılığı ile süreci delege edin ortaya bir emek koymanız gerekiyor. Çalışmadan veya belirli bir düzeyde emek ortaya koymadan sonuca gitmeniz emin olunuz mümkün olmayacaktır. İşte tam da bu çerçevede tez yazma aşaması hakkında öncelikli olarak ne yapacağınızı ve sonuçta nereye gideceğinizi bilmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse tez öneri formu pek çok danışman ve öğrenci tarafından ciddiye alınmaz. Oysa gerçek manada hazırlanmış ve öğrencinin inandığı bir tez öneri formu emin olun sizler için işleri inanılmaz düzeyde kısaltacaktır. Nereye gideceğinize emin olursanız ve arkanızda da danışman öğretim üyesi hakkaniyetli bir şekilde durursa emin olunuz en kestirme yoldan sonuca ulaşmanız mümkün olacaktır. Bize göre tez yazım aşamasında yapılması gereken en önemli işlem düzenli olarak danışmanla görüşmektir. Kendisi sizin yaptığınız işlemlerle alakalı sürekli olarak yönlendirme yapacak ve öğrenci olarak sizin yapmanız gereken söz konusu talepleri yerine getirip tekrar onaya sunmak olacaktır. Bunu yerine getirdiğiniz taktirde emin olunuz işlemler sizin için son derece kolay olacaktır.

2. Tez Yazım Prosedürleri

İkinci adıma geldiğimizde ise tez yazın prosedürleri hakkında bazı bilgileri paylaşmak gerekiyor. Tez hazırlama prosedürleri genellikle üniversiteler ve hatta enstitüler arasında fark gösteriyor olmasına rağmen ana işleyiş temel manada aynıdır. Bu çerçevede öğrencilere yeterli bilinç verilmediğini düşünüyoruz. Elbette burada öğrenci kaynaklı ve sistem kaynaklı problemler bulunmakla birlikte sonuç olarak sistemin bunu öğrencilere dayatması gerekmektedir. Çünkü öğrenci bunu bilmez ancak bu işi organize edenler ve eğitimi yönlendirenler sonuç itibarıyla bu işlemlerin tamamına hakim olmak durumundadır. Böyle yapılmadığı için de bazen işin içinden çıkılamaz hale gelir ve insanlar tez yazan yerler destek arayışına girer. Konumuza dönecek olursak prosedürler genellikle danışman atanması ile başlar. Danışman atandıktan sonra konu belirleme, tez öneri formu hazırlama, gerekiyorsa etik kurul başvuru formu hazırlama ve sonrasında taslak oluşturulması gibi adımlarla devam eder. Bu adımların dışında eğer buraya kadar geldiyseniz bundan sonrası içerisinde düzenli olarak yazdıklarınızı danışman hocaya sunmanız gerekmektedir. Aynı zamanda çalışmanızda bir araştırma yani metodoloji varsa anket ya da mülakat gibi verileri ortaya koymanız icap eder. Bir yandan bunları koyarken bir yandan da literatürü yazmaya devam etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Tezin tamamlaması neticesinde prosedürlerle alakalı fakültenizden ya da enstitünüzden bilgi alınız.

3. İntihale Dikkat Edilmesi

Tez yazan yerler araştırması içerisinde bulunan öğrencilerin özellikle üzerinde durması gereken bir diğer nokta intihale dikkat edilmesidir. İntihale dikkat edilmediği taktirde meydana getireceğiniz tez çalışmasının herhangi bir önemi bulunmayacaktır. Günümüzde bildiğiniz üzere alıntı ölçen yazılımlar bulunmaktadır. Şöyle düşünün ki ülkemizdeki bütün dijital ve somut materyallerin hepsi bu programa tanıtılmış durumda ve sizin yapabileceğiniz bir kopya söz konusu değildir. Dolayısıyla sizin belirli birkaç cümle dahi olsa herhangi bir çalışmadan bilgiyi alıp izinsiz şekilde çalışmanıza koyduğunuzda program anında tespit edilebilmektedir. Kısacası öğrenci dili ile artık kopyala yapıştır devri bitmiştir. Bu çerçevede sizin tez yazarken en çok üzerinde durmanız gereken konu intihale dikkat edilmesidir. Eğer yüksek lisans dönem projesi hazırlama aşamasında intihale dikkat ederseniz geriye kalan danışmanı ikna etmek ve onun istediği şekilde bir çalışma meydana getirmektir. Aynı durum tez yazan yerler vasıtası ile bu süreci tamamlarken de geçerlidir.

 

4. Kullanılacak Kaynakların Bulunması

Alternatif tez hazırlama yapan yerler arasından profesyonel destek alacak öğrenciler için çok önemli olmasa bile kendisi tez hazırlama işlemlerini yerine getirecek öğrenciler için kullanılacak kaynakların bulunması son derece önemlidir. Ülkemizde dünyada olduğu gibi artık dijitalleşme etkisiyle pek çok çevrimiçi platformdan kaynaklara ulaşmak mümkündür. Tezler açısından bakıldığında YÖK tez merkezi Türkiye’de yazılmış bütün tezlerin taratıldığı bir platform olduğundan dolayı aradığınız tüm bilgilere ulaşmanız mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken yalnızca yüksek lisans veya doktora programlarındaki tezlerin taratıldığıdır. Lisans tezleri için üniversitelerin kütüphaneleri veya dijital arşivlerine ulaşmanız gerekmektedir. Kullanılacak kaynakların bulunması noktasında ikinci adres ise dergi parktır. Dergi parkta ülkemizdeki yayınlanan süreli yayınların yani makalelerin hemen hemen hepsi bulunmakta ve tek tek bir platform üzerinden bu dergilere ulaşabilmeniz mümkün hale gelmiş durumdadır. Dolayısıyla herhangi bir amaçla bu dergilere kolayca erişebilir ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Üçüncü alternatif olarak Google akademik sizin için önemli bir fayda sağlayacaktır. Emin olunuz tez yazan yerlerden hizmet alsanız bile bu şekilde kaynaklara ulaşacaklardır.

5. Tez Yazarken Bunları Dikkate Almanız Şarttır

Toparlayacak olursak yukarıda anlatılanlardan hareketle tez yazarken bunları dikkate almanız şarttır diyebileceğimiz bazı hususlar vardır. Bunlar arasında en önemlisi intihale dikkat edilmesi ve kısacası başkasına ait eserleri sanki kendi eserimiz gibi ortaya koymamak gerektiğidir. Pek çoğunuzun bildiği üzere kaynak göstermek ücretsizdir. O halde başkasının bir eserini neden kendi eseriniz gibi gösterirsiniz ki? Bize göre bunun tek bir nedeni var bilmemek. Dolayısıyla da tüm problemlerin temel nedeni sistemin kendisi olarak gösterilebilir. İkinci olarak genellikle problemli danışmanlar olduğunda öğrencinin süreci kendi başına yönlendirmesi önemli bir hata olacaktır. Unutmayın ki intihal tez ya da proje olmadığı taktirde bir tez hazırlama süreci ile alakalı geriye kalan her şey danışman öğretim üyesinin inisiyatifine kalmış durumdadır. Dolayısıyla danışman onayı olmadan ilerleme düşünülmez. Hatta bize göre ortalama iki haftada bir düzenli olarak kendisiyle görüşülmesi şarttır. Diğer taraftan bilimsel manada gereklileri anlattık ancak prosedürleri yerine getirme noktasında önemli bir şeylerden bahsetmek istiyoruz. Tez yazan yerlerden hizmet alıp almamanız önemli olmaksızın yasal olarak da kendinizi garantiye almanızı öneriyoruz. Örneğin konu belirlediğimizde okuldaki tez öneri formu, tez bildirim formu gibi işlemleri yerine getirmenizi önerilmektedir. Bunun dışında canlı hayvan veya insan üzerinde bir deney yapılacaksa ya da bir anket uygulaması uygulanacaksa mutlak suretle etik kurul başvuru dosyanızı hazırlayınız. Bunların bazı durumlarda danışmanların gerek olmadığını söylediğinden hareketle aslında öğrencinin işinin kolaylaşması nedeniyle hazırlanması gerektiğine inanıyoruz. Oysa kendisini garantiye alması ve ileride olasılık problem durumunda haklılığın ispatlaması adına ve prosedürü yerine getirmesi gerekiyordu. Kısacası siz üniversite veya enstitü içerisinde gerekli prosedürler her neyse bunları eksiksiz şekilde yerine getiriniz.

Diğer İçerikler

Tez Yazma Danışmanlık

Tez Yazma Danışmanlık

12 Mayıs 2024 Pazar 11:42
Parayla Tez Yazdırma Danışmanlığı Alınabilirmi?

Parayla Tez Yazdırma Danışmanlığı Alınabilirmi?

18 Nisan 2024 Perşembe 10:22
Tez Yazan Yerler

Tez Yazan Yerler

27 Mart 2024 Çarşamba 12:59
Lisans & Lisansüstü Tez Danışmanlığında 0Başarı Kesin Sonuç

Lisans & Lisansüstü Tez Danışmanlığında 0Başarı Kesin Sonuç

19 Mart 2024 Salı 13:28
Tez Nasıl Hazırlanır?

Tez Nasıl Hazırlanır?

27 Şubat 2024 Salı 13:05