SPSS Veri Analizi Uzmanı

Anasayfa/ SPSS
SPSS Veri Analizi Uzmanı

SPSS Veri Analizi Uzmanı

SPSS
(1 yorum)

SPSS Veri Analizi Uzmanı

Sosyal bilimlerle alakalı tez ya da dönem projelerinde istatistik veri analizi gerekmektedir. Bu işlemleri ise ancak SPSS veri analizi uzmanı yerine getirebilir. Çok az bir öğrenci söz konusu programı kullanmayı bilmektedir. Ancak günümüzde yaygın olarak ölçek veya anket analizleri yapıldığından dolayı konuyla alakalı profesyonel destek almak kaçınılmaz gibi görünmektedir. Bazı anlarda araştırma yöntemleri dersinde programla ilgili temel bilgiler öğretilmekle birlikte istatistik temel bilgilerinden yoksun olması sebebiyle sadece programı kullanmak bir işe yaramayacaktır. Çünkü istatistik analiz yapabilmek için temel manada bile olsa istatistik disiplininin gerektirdiği bilgilere sahip olmak gerekiyor. Oysa sosyal bilimler programlarında eğitim gören bir öğrencinin bunu ne kadar yerine getirebileceği büyük bir soru işareti içermektedir. Anlatılan sebeplerle insanların çoğunluğu süreçle alakalı dışarıdan profesyonel destek almak durumundadır.

1. SPSS Veri Analizi Nedir

Başlangıçta atlamış olsak bile SPSS veri analizi nedir sorusuna yanıt arayalım. Kısaca yanıt verecek olursak anket ya da sayısal verileri anlamlı bulgular haline çeviren programdır diyebiliriz. Bu program tamamen sayısal verilerle çalışmaktadır. Örnek vermek gerekirse cinsiyet açısından bakıldığında anketlerde kadın ve erkek seçeneği bulunmaktadır. Programın analiz yapabilmesi için kadın = bir, erkek eşittir iki gibi tanımlanmaları gerekiyor. Yani program sözlü ifadeden ziyade tamamen 1-2-3 veya kaç tane seçenek varsa onun gibi alternatifler üzerinden analizleri gerçekleştirmektedir. Kısacası sayısal olarak ifade edemeyeceğiniz hiçbir verinin işlenmesi söz konusu değildir. Bu bilgiden hareketle yüksek lisans tezlerinde açık üçlü sorular varsa bunu istatistik veri analizi haline dönüştürmek mümkün görünmemektedir. Sözgelimi açık uçlu sorulardan meydana gelen uygulama yaptığınızda yanıt olarak 1.000 tane farklı sonuç elde edebilirsiniz. Oysa siz seçenekler koysaydınız bunları sayısal olarak ifade etmeniz mümkün olabilirdi. Kısacası eğer anket hazırlıyorsanız bu bilgileri mutlak suretle dikkate alınız.

2. İstatistik Veri Analizi Nasıl Yapılır

Literatür kısmı ile ilgili işlemleri yaptığınızı varsayarsak istatistik veri analizi nasıl yapılır sorusuna yanıt arayalım. Öncelikle elinizde yukarıda ifade edildiği gibi tamamen sayısal veri yapısı olmalıdır. Devamında ise tezle ilgili hipotezlerinizi ortaya koymak durumundasınız. Sonrasında verileri sayısal hale getirip programa giriş yapmalısınız. Eğer Google Forms gibi elektronik ortamlardan anket uyguladıysanız direkt olarak programa verileri aktarmanız mümkündür. Devamında ise konuyla ilgili yetkinliği bulunan birisi gerekli analizleri yapacaktır. Analiz aşamasına geçmeden önce dikkat etmeniz gereken geçerliliği ve güvenirliği bulunan anket seçtiyseniz hangi analizi yapacağınız konusunda genel manada bilgi sahibi olabilirsiniz. Elbette her adımda danışmandan onay almanız yine çok çok önemlidir

3. Hemen SPSS Veri Analizi Uzmanı Bulmak

İnsanların birçoğu istatistik bilgisi konusunda sınırlı düzeyde bilgi sahibidir. Hal böyle olunca da literatür kısmından sonra hemen SPSS veri analizi uzmanı bulmak gerekir. Böylelikle tezin ana omurgasını meydana getiren metodoloji kısmının tamamlanması mümkün olacaktır. İstatistik veri uzmanı ve danışmanın görüşleri doğrultusunda hangi analizlerini ortaya konulacağını netleştirmeniz gerekiyor. Danışman onay veriyorsa istatistik uzmanından söz konusu analizleri yapmasını isteyebilirsiniz. Daha sonra verileri tablo haline getirmek ve bu tablolardaki verileri yorumlamak önemlidir. Şöyle ki konuyu hiç bilmeyen birisinin bile anlayacağı şekilde yorumlamak çok önemlidir. Devamında ise bunları sonuçlar ve tartışma kısmında işleyip tezi bir bütün haline getirmeniz gerekiyor. En nihayetinde enstitü yazım kılavuzuna göre ters formatlama işlemini yapıp çalışmanızı teslim edebilirsiniz. Başvuru yapmak ya da bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

 • Pazartesi

  09:00 - 18:00

 • Salı

  09:00 - 18:00

 • Çarşamba

  09:00 - 18:00

 • Perşembe

  09:00 - 18:00

 • Cuma

  09:00 - 18:00

 • Cumartesi

  09:00 - 18:00

 • Pazar

  09:00 - 18:00

İletişim

Konu Uzmanı: K. Y.

Anadolu Yakası | İSTANBUL

0532 452 12 80

tezhanebilgi@gmail.com

www.yukseklisansmerkezi.com

Sosyal Medya

Facebook:

Instagram:

Twitter:

Youtube:Yorumlar

Mustafa A. 18.01.2022 21:02

Anketimin analizleri tam istediğim gibiydi. Çok şükür sorun çıkmadı. Bu konuda kesinlikle tavsiye ederim.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız

Talep Gönder

* Talep onayı ve bildirimi için gereklidir