Tez Formatlama

Anasayfa/ Haberler / Güncel Haber
Tez Formatlama

01 Ocak 2022 Cumartesi 12:05

Tez Formatlama

Tez Formatlama Yapılır

Genellikle tez formatlama denilen ve biçimsel düzenleme anlamına gelen bu işlemle birlikte akademik çalışmaların belirli bir düzen ve intizam etrafında düzenli formata sokulması kastedilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ve birlikte akademik çalışma hazırlarken biçimsel düzen daha önemli hale gelmiştir. Her ne kadar bunu bazı okullar abartıyor olsa bile aslında biçimsel olarak ülke genelinde tek formatın olması çok daha güzel olurdu. Ancak ülke genelinde bırakınız aynı üniversitede bile format olarak benzerlik çok nadir görülmektedir. Burada yaygın biçimde enstitüler arasında bile önemli farklılıklar tespit görülüyor. Bu ise öğrencileri ciddi manada zorlamaktadır. Şimdi konuyla alakalı birkaç alt başlık halinde kısaca bilgi vermeye çalışalım.

1-) Tez Formatlama Ne Demek

Başlangıçta birlikte tez formatlama ne demek sorusuna yanıt arayalım. İsminden de anlaşıldığı üzere format yani biçimsel tez düzenleme kastedilmektedir. Burada tezin içeriği hakkında herhangi bir düzenleme söz konusu değildir. Anlatılmak istenen ilgili enstitünün tez veya dönem projesi yazım kılavuzuna göre dosyanın Word formatında düzenlenmesi işlemleridir. Uzun uğraşlar sonucunda danışmanla görüşmeler neticesinde tamamladığınız akademik çalışmanızı ilgili enstitünün yazım formatına göre düzenleyip öyle teslim etmeniz gerekiyor. Ayrıca çıktı almadan önce bu işlemi yapmanız son derece önemlidir. Böylelikle okulun istediği formatta yüksek lisans dönem projesi veya tezi meydana getirmeniz mümkün olacaktır.

2-) Tez Format Nasıl Düzenlenir

Bir çoğunuzun bildiği üzere biçimsel olarak uygun olmayan çalışmalar enstitü tarafından teslim alınmaz. O halde tez format nasıl düzenlenir? Açıkçası bunun birçok yöntemi olmakla birlikte bizim açımızdan en hızlı sonuca gidebilmek adına öncelikle kaynak gösterme ve kaynakça düzenlemesi yapılır. Bunun devamında ise danışmanla görüşmeler yapmak ve içerikle ilgili çalışmaya son halini vermek gerekiyor. Tabi yüksek lisans düzeyi dönem projesinde/tezde bu süreç aylar sürebiliyor. En nihayetinde danışman onayladıktan sonra akademi çalışmanızın format düzenlemesini yapmanız önerilmektedir. Burada kapak eklemekten başlamak üzere içindekiler listesi, tablolar listesi, kısaltmalar veya diğer yazım puntoları gibi kriterlerin tamamlanması gerekmektedir. Anlatılan şekilde ilerleme yaparsanız zaman içerisinde olası bozulmalara karşı aynı işlemi birden çok kez yapmak suretiyle vakit kaybetmenin önüne geçmiş olursunuz.

3-) Tez Formatlama Yardım

En nihayetinde tez formatlama yardım almak isteyen kimseler bulunabilir. Bu kimseler genellikle Word konusunda çok detaylı bilgi sahibi değildir. Ki zaten akademik çalışma yapmak için böyle bir şeye gerekte bulunmamaktadır. O halde yapmanız gereken biz veya bizim gibi profesyonel olarak biçimsel düzenleme hizmeti veren yerlerden hizmet almak olmalıdır. Bununla ilgili işlem yapılabilmesi için enstitünün tez veya dönem projesi yazım kılavuzuna ihtiyaç bulunmaktadır. Ayrıca yaklaşık fiyat verebilmek adına çalışmanızın son halini görmemiz yine önemli bir noktadır. Tüm bunları teslim alırsınız tarihle birlikte bize e-posta gönderirsiniz inceleyip kısa süre içerisinde size yanıt vereceğiz. Dosyayı görmeden hiçbir durumda tez formatlama ücreti paylaşamıyoruz (evet, yaklaşık bile olsa). Detaylı bilgi almak için bizim iletişime geçebilirsiniz.

Diğer İçerikler

Tez Yazma Danışmanlık

Tez Yazma Danışmanlık

12 Mayıs 2024 Pazar 11:42
Parayla Tez Yazdırma Danışmanlığı Alınabilirmi?

Parayla Tez Yazdırma Danışmanlığı Alınabilirmi?

18 Nisan 2024 Perşembe 10:22
Tez Yazan Yerler

Tez Yazan Yerler

27 Mart 2024 Çarşamba 12:59
Lisans & Lisansüstü Tez Danışmanlığında 0Başarı Kesin Sonuç

Lisans & Lisansüstü Tez Danışmanlığında 0Başarı Kesin Sonuç

19 Mart 2024 Salı 13:28
Tez Nasıl Hazırlanır?

Tez Nasıl Hazırlanır?

27 Şubat 2024 Salı 13:05