Yüksek Lisans Projesi Nasıl Yazabilirim

Anasayfa/ Haberler / Güncel Haber
Yüksek Lisans Projesi Nasıl Yazabilirim

21 Ocak 2022 Cuma 18:28

Yüksek Lisans Projesi Nasıl Yazabilirim

Yüksek Lisans Projesi Nasıl Yazabilirim Diyorsanız Bizi Arayın!

Lisans eğitimini ayrı tutarsak daha üst seviyelerde insanların artık çalışma hayatına başladıkları herkesçe bilinmektedir. Hal böyle olunca da pek çok kişi yüksek lisans projesi nasıl yazabilirim diye merak etmektedir. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki öğrencilerin konuyla alakalı üniversitede yeterli bilgi almadıkları gün gibi karşımızda durmaktadır. Durum bu olunca öğrenciler de internet üzerinden çeşitli araştırmalar yapmakta ve süreci ne şekilde tamamlaması gerektiği noktasında incelemelerde bulunmaktadır. Konuyla alakalı web sayfamızda forum bulunmakta ve buraya dileyen kimseler istedikleri yazıyı yazmaktadır. Web sayfamızda bu bölgeyi inceleyerek konuyla alakalı temel bilgileri elde edebilirsiniz. Ayrıca tez-proje konularıyla alakalı bilgi sahibi olanlar tez yazım veya dönem projesi hazırlama ile alakalı deneyimlerini yine bu form aracılığıyla başka insanlara aktarabilir.

1-) Yüksek Lisans Tezi Kaynak Tarama

Birincil olarak konu belirlemeniz gerekiyor. Ancak konu belirlerken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bunlar arasında ilk akla gelen yüksek lisans tezi kaynak tarama işlemleridir. Bunu yerine getirirken aslında genel manada fikrinizin olduğu konu üzerinde çalışmak sizin için yararlı olacaktır. Özellikle de Türkçe literatürün sınırlı olduğu konuyla alakalı araştırma yapmak tez veya dönem projesi yazım sürecinde size ciddi manada problem teşkil edebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamanız adına önerimiz her daim kendi ilgi alanınıza giren bir konuyu ön araştırma yapmak suretiyle netleştirmeniz ve danışman öğretim üyesinden onay aldıktan sonra süreci başlatmanız olacaktır. Bu aşamada en büyük hatalardan birisi de kullanılan kaynakları arşivlemek ve bilgisayara kaydetmek olur. Kaynakların hepsini tek tek arşivlemeniz ve bunları mümkün olduğunca çok yere yedeklemeniz önerilmektedir.

2-) Yüksek Lisans Tezi Araştırma Yöntemi

Makale, dönem projesi veya yüksek lisans tezi araştırma yöntemi emin olunuz çalışmanızın adeta bel kemiğini meydana getirecektir. Kimse sizin literatürünüzle ilgili ciddi inceleme yapmaz. Sonuçta günümüzde gelişen imkanlarla birlikte hemen her konuyla alakalı onlarca hatta yüzlerce kaynak bulunmaktadır. Dolayısıyla da sizin araştırma yönteminiz yani metodoloji bölümü çalışmanızı özel kılacak kısım olacaktır. Bu sebeple de mutlak suretle sayısal verilerden oluşan araştırma yöntemi seçmenizi öneriyoruz. Bunun için akla ilk gelen yöntem anket olmalıdır. Ancak anket seçimi kritik bir aşamadır ve bunu yerine getirmek için konu belirleme aşamasında başlığınızla doğrudan ilişkili alakalı anket var mı yok mu bunu kesin olarak netleştirmeniz önem arz etmektedir.

3-) Yüksek Lisans Tezini Nasıl Yazabilirim

Toparlayacak olursak araştırma yapan öğrenciler için yüksek lisans tezini nasıl yazabilirim sorusuna genel manada yanıt verdiğimizi düşünüyoruz. Devamında ise birkaç maddeye daha değinelim ve tez ya da dönem projesi yazım sürecine genel manada özetlemiş olalım. Yukarıda anlatılanların tamamını dikkate aldıysanız önemle üzerinde durmanız gereken ortalama 2-3 haftalık periyotlarda danışman öğretim üyesi ile görüşmeniz gereklidir. Eğer danışmanla düzenli olarak görüşmezseniz kendi başınıza ilerlediğinizi düşünür ve süreç sonunda size problemler çıkarabilir. Ancak danışmanın her an bilgilendirilmesini sağlarsınız son aşamaya geldiğinizde zaten çok küçük bir kısmı görmeyeceğinden dolayı ciddi problem yaşamazsınız. Elbette dürüst bir danışmansa ve tezle/projeyle ilgili hakkaniyetli davranıyorsa. Anlatılanlarla ilgili ek bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer İçerikler

Tez Danışmanlık Bloğu Açıldı!

Tez Danışmanlık Bloğu Açıldı!

10 Mayıs 2022 Salı 10:45
Yüksek Lisans Tezi İçin Anket Nasıl Hazırlanır?

Yüksek Lisans Tezi İçin Anket Nasıl Hazırlanır?

03 Nisan 2022 Pazar 11:06
Türkiye’nin Tez Hazırlama Yardım Merkezi

Türkiye’nin Tez Hazırlama Yardım Merkezi

20 Mart 2022 Pazar 13:10
Yüksek Lisans Tez Hazırlayanları Nereden Bulurum?

Yüksek Lisans Tez Hazırlayanları Nereden Bulurum?

12 Mart 2022 Cumartesi 13:33
Bitirme Tezi Danışmanlık Uzman Ofisi

Bitirme Tezi Danışmanlık Uzman Ofisi

11 Mart 2022 Cuma 11:13